Matovič v Bruseli nevyrokoval nič! Vyrokoval pre slovensko stratu!

22.07.2020 Články Články

1. Matovič na tlačovke po návrate zo samitu v Bruseli prehlásil, že výsledok nie je dobrý, ale vraj “GENIÁLNY”, pričom chcel navodiť u všetkých Slovákov dojem, že  získal pre SR sumu vo výške 43,8 mld. eur. Ja jeho nadšenie nezdieľam! Tak ako sme si už na zavádzanie premiéra Matoviča zvykli (a nielen v súvislosti s jeho diplomovkou), tak aj toto číslo je zavádzajúce. Pozrime sa spolu na to:

- Obsahuje totiž okrem iného aj 8 mld. z minulého rozpočtu EÚ s ktorým on nemá nič spoločné.

- Do tejto sumy Matovič zahrnul tzv. úspory na spolufinancovaní 2,9 mld. Pre vašu informáciu, doteraz sme mali spolufinancovanie 15% pri čerpaní EÚ fondov (platí sa zo štátneho rozpočtu). Aj keď si EK želala viac, dohodlo sa tých istých 15% ako sme mali doteraz (na tejto požiadavke SR vždy trvala) a vraj sme ušetrili 2,9 mld. eur. To je skoro ako s Matovičovým nákupom rúšok, kúpime polovicu za vyššiu cenu a ušetríme.

- Matovič nezabudol do tejto sumy zarátať aj možné pôžičky z Fondu obnovy 6,8 mld. eur, o ktoré prijímatelia nebudú mať veľký záujem, lebo ich treba v plnej miere splatiť. Pri hotovosti 8-9 mld. eur, ktorú má ministerstvo financií momentálne k dispozícii a neskúsenosti s prípravou projektov, tieto pôžičky SR skoro určite nevyužije.

- V tomto čísle sú len hrubé príjmy rozpočtu EÚ 2021-27, t.z. 18,6 mld. eur, a Fondu obnovy EÚ 7,5 mld. eur. Matovič akosi zabudol na tlačovke povedať, že aj Slovensko odvádza do rozpočtu EÚ ca 8 mld. eur a za podiel SR z Fondu obnovy, musí SR zaplatiť zvýšené odvody vo výške 5,1 mld.

2. Namiesto Matovičom pompézne deklarovaných 43,8 mld. eur tak zostane Slovensku čistá pozícia ca 13,5 mld. eur. Len pre porovnanie v starom rozpočte EÚ 2014-2020 a to bez Fondu obnovy nám zvýšilo 14,4 mld. eur, vzhľadom na podstatne nižšie odvody SR do starého rozpočtu EÚ. Toľko k Matovičovmu divadlu pred kamerami.

3. O tom, že Matovič na samite neuspel jasne svedčí to, aký bol stav tesne pred odjazdom do Bruselu a s čím sa Matovič z Bruselu vrátil.

4. Z pôvodných celkových 500 mld. eur na granty z Fondu obnovy zostalo 390 mld. Matovič sa dokonca v médiách chválil, že sumu 390 mld. eur na granty navrhol na summite on osobne. Svedčí to o ťažkom Matovičovom amaterizme a neznalosti. Ak sa totiž nenavyšuje celkový balík peňazí, tak pri rokovaniach v EÚ zväčša platí, že to čo získa pre seba jeden štát tak druhý stratí. Preto treba mať široké lakte. Aká bola realita? Česká republika, Maďarsko a krajiny F4 (Dánsko, Holandsko, Rakúsko a Švédsko) si svoje vyboxovali a Matovič púšťal slovenské perie.

5. Slovensko malo dostať z grantov Fondu obnovy pôvodne ca 8 mld., Matovič priniesol 7,5 mld., t.z. prišli sme ca o 500 mil. eur.

6. Z fondov Just Transition Fund, ktoré slúžia na financovanie zelených projektov a napr. aj na transformáciu Hornej Nitry, železiarstva a výroby hliníka. Matovič “vyrokoval” pre Slovensko o 600-650 mil. eur menej.

7. Ak odrátame 200 mil. eur ktoré sme získali na priame platby poľnohospodárom, tak celková strata, ktorú priniesol Matovič z rokovaní na samite v Bruseli je skoro 1 mld. eur.

8. Matovič namiesto rokovaní s partnermi a hájenia záujmov Slovenska v EÚ jedol mušle, fotil sa na motorke, riešil svoje opraté tričko a ponožky, fotil si jedlo a kelímky ktoré dostal na raňajky. Bravó. Vzorná reprezentácia Slovenska? Nie, kdeže! Hanba na sto rokov!

9. Vzhľadom na doterajšiu mizernú výšku, rýchlosť a zložitosť pomoci podnikateľom, zvyšujúcu sa nezamestnanosť a hrozbu prepúšťania ďalších 60 000 zamestnancov sa vôbec nečudujem ostrej reakcii Klubu 500 na nečinnosť a neschopnosť predsedu vlády Matoviča. Zaslúži si to!

10. Na čerpanie EÚ fondov a Fondu obnovy bude potrebné pripraviť kvalitné projekty.

Pri “profesionalite” súčasnej vlády a jej predsedu Igora Matoviča mám zlý pocit, že ako krajina máme veľký problém! Nie Matovičova diplomová práca, ale neschopnosť riadiť Slovenskú republiku je skutočný dôvod jeho aktuálneho odvolávania v NR SR!
Zdroj: https://www.facebook.com/Kamenicky/posts/3152706974764724