Tlačová beseda predstaviteľov strany SMER-SD na tému: Koľko stojí život Slováka?

29.06.2021 Tlačové správy, Videá Tlačové správy, Videá

Belgickou letiskovou políciou bol v roku 2018 s rasistickými prejavmi kruto zabitý slovenský občan Jozef Chovanec. Včera bola medializovaná informácia, že zástupca šéfa federálnej belgickej polície dostal trest vo forme dvoch 10% zrážok zo mzdy, čo je približne 1 500 eur. Strana SMER - sociálna demokracia to považuje za výsmech spravodlivosti a vníma obrovskú nerovnosť voči ľuďom zo strednej a východnej Európy. „Chceli by sme apelovať na prezidentku Slovenskej republiky a ministra zahraničných vecí, aby konečne začali v tomto prípade niečo robiť, pretože máme pocit, že jediné, čo zaujíma pani Čaputovú a pána Korčoka, sú bieloruskí opoziční aktivisti alebo jedálniček pána Navaľného. Ja som dnes poslal oficiálny list veľvyslancovi Belgického kráľovstva, v ktorom vyjadrujem pobúrenie našej politickej strany nad tým, akým spôsobom sa belgické orgány zachovali v tomto prípade. Žiadame oveľa prísnejšie tresty,“ uviedol k téme podpredseda strany Ľuboš Blaha.

 

Juraj Blanár nadviazal na predchádzajúce slová a dostal sa k nemohúcnosti slovenskej diplomacie a tiež vlády. Správa o tom, že belgický policajt dostal takúto minimálnu zrážku zo mzdy sa totiž objavila 8. júna. Je koniec júna, vláda mala teda dosť času na zaujatie rázneho stanoviska. No ministerstvo zahraničných vecí si podľa neho neplní svoju úlohu, kedy by malo presadzovať národnoštátne záujmy Slovenska a zároveň obhajovať záujmy občanov SR v zahraničí. „O život prišiel pán Chovanec 24. februára 2018. Vyše dvoch rokov sa nerobilo vôbec nič a zdalo sa, že sa vyšetruje. No celá kauza sa zametala pod koberec. Až 19. augusta 2020 sme sa dozvedeli zo zverejnenej videonahrávky, akým spôsobom zakročili policajti voči Jozefovi Chovancovi. Opäť sme dali vláde a ministerstvu zahraničných vecí týždeň. Preto sme prišli do Národnej rady SR s uznesením, ktorým sme chceli vyzvať vládu, aby začala konať. To bolo 27. 8. a 2. septembra bola k tomu aj schôdza NR SR. Po tom, ako sme my dali uznesenie do národnej rady, predložili oni vlastné uznesenie, ktoré bolo jalové, ale bolo schválené,“ uviedol podpredseda strany Juraj Blanár.

 

Po schválení tohto uznesenia prezidentka Z. Čaputová iniciovala, že môže byť súčasťou vyšetrovacieho tímu aj expert zo Slovenska. SMER - SD preto aj teraz vyzýva prezidentku SR, aj daného experta, aby sa vyjadrili, či je to konečné rozhodnutie alebo prebiehaj ďalšie procesy.

 

Predseda Zahraničného výboru NR SR Marián Kéry uviedol, že bude iniciovať, aby na zasadnutie výboru v čo najkratšom čase prišiel veľvyslanec Belgického kráľovstva so sídlom vo Viedni.

Zdroj: https://fb.watch/6r5CGzfSTj/