Tlačová beseda predstaviteľov strany SMER-SD na tému: Národná rada bude rokovať o štátnej korupcii

23.06.2021 Tlačové správy, Videá Tlačové správy, Videá

Predseda strany SMER – sociálna demokracia Robert Fico dnes na tlačovej konferencii v Národnej rade SR deklaroval, že poslanecký klub strany SMER – SD predloží do podateľne NR SR návrh na usporiadanie mimoriadnej schôdze NR SR, ktorá sa bude venovať štátnej korupcii vytvorenej vládnou koalíciou v súvislosti so štátnou zákazkou v hodnote viac ako 10 miliónov eur pre firmu kľúčového udavača vo väčšine trestných káuz posledných mesiacov Ľ. Makóa. 

 

Ten dostal od vlády odmenu za dobrú prácu v udávaní, a rovnako tak si týmto kšeftom zabezpečila vládna koalícia, že nebude Ľ. Makó svedčiť proti nim. Odmena spočíva v obrej štátnej zákazke pre Slovenskú poštu v hodnote viac ako 10 miliónov eur s DPH, ktorá sa bude realizovať nasledujúce 4 roky. Túto obriu zákazku od Slovenskej pošty dostala bezpečnostná služba LAMA SK, ktorá je prepojená práve na udavača Ľ. Makóa.  

 

„Je nevídané, aby štát takto korumpoval udavačov. Je to plne v súlade so správou Slovenskej informačnej služby (SIS), ktorá hovorí, že vyhľadávajú udavačov, pracujú s nimi, motivujú ich, dávajú im informácie voči komu majú vypovedať, a aby toho nebolo dosť, tak ich aj odmeňujú spôsobom obrej štátnej zákazky pre bezpečnostnú službu, ktorá nepochybne patrí hlavnému udavačovi,“ podotkol R. Fico 

 

Poslanci strany SMER – SD preto dnes veľmi urgentne požiadali vedenie Slovenskej pošty o stretnutie a vysvetlenie tejto pochybnej zákazky. Skupina poslancov sa bude domáhať stretnutia s najvyššími predstaviteľmi Slovenskej pošty, pretože tu vidíme aj výrazne podvody. 

 

„Ide o to, že v čase verejnej súťaže spoločnosť LAMA SK nespĺňala základnú podmienku a tou bol zápis do registra partnerov verejného sektora. Potom prišlo úmyselne k prijatiu jednej námietky, tým sa dostala vec na Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO), čím dali šancu spoločnosti LAMA SK, aby túto chybu napravila, zaregistrovala sa a mohla následne túto zákazku vyhrať,“ konštatuje R. Fico          

 

V strane SMER – SD považujeme takéto správanie za špinavú štátnu korupciu a nevidíme žiadny dôvod prečo máme tolerovať praktiky, ktoré opísala SIS vo svojej správe o orgánoch činných v trestnom konaní, konkrétne o tom, ako pracujú s udavačmi, čo sa odráža aj a v danom prípade. 

 

„Podáme preto návrh s uznesením, kde NR SR bude nielen konštatovať, že sa v praktickom živote napĺňa správa SIS, ale budeme aj žiadať od Slovenskej pošty, aby na základe týchto informácií okamžite odstúpila od predmetnej zmluvy, pretože kupovať si a korumpovať svedkov si nedovolili ani v Taliansku pri procesoch proti skutočnej mafii, nie proti tej vymyslenej, o akej počúvame niekoľko rokov z tábora strán vládnej koalície,“ potvrdil R. Fico. 

 

Vedenie strany SMER – SD odporúčalo poslaneckému klubu strany SMER – SD, aby v najbližších hodinách predložil do podateľne NR SR návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze NR SR k téme zavádzania štátnej korupcie vládnou koalíciou. „Nechceme ísť priamo do odvolávania člena vlády, ale do zvolania mimoriadnej schôdze s jediným bodom programu a tým je – štátna korupcia vládnej koalície,“ uviedol R. Fico 

 

Predseda strany SMER – SD však dodáva, že „pokiaľ koalícia neschváli program mimoriadnej schôdze NR SR, do niekoľkých hodín predložíme návrh na odvolávanie člena vlády a schôdza sa uskutoční. Odvolávanie môže smerovať voči trom ľuďom. Prvým je R. Sulík, ktorého nominant vedie Slovenskú poštu, druhým je minister dopravy, pretože pod neho Slovenská pošta spadá, a tretím je premiér E. Heger, pretože ak celá koalícia odmietne program mimoriadnej schôdze, tak to budeme považovať za zodpovednosť Hegera, ktorá viedla k zavedeniu štátnej korupcie, a tiež aj zodpovednosť za všetky zločiny, ktoré pácha Matovičova soldateska na ľuďoch,“ uzatvára tému R. Fico.

Zdroj: https://fb.watch/6iNyX9pOJZ/