Tlačová konferencia strany SMER - SD na tému: Panika na NAKA a špeciálnej prokuratúre

07.09.2021 Tlačové správy, Videá Tlačové správy, Videá

SMER – SD môže v týchto dňoch oprávnene hovoriť o masívnom porušovaní zákonov, keďže NAKA a špeciálna prokuratúra zneužívajú právomoci verejných činiteľov a v radoch elitných vyšetrovateľov NAKA, ako pán Čurilla, v radoch prokurátorov špeciálnej prokuratúry, ako páni Kysel, Repa, Šúrek a Lipšic vládne panika, lebo sa k nim približuje spravodlivosť. Je zrejme otázka času, kedy títo ľudia budú čeliť zodpovednosti za skutky, ktoré napáchali za posledný rok. „Keď sa v parlamente na neverejnom rokovaní prečítala správa Slovenskej informačnej služby, prítomní poslanci postavili riaditeľovi SIS pánovi Aláčovi jednoduchú otázku. Pán riaditeľ, to, čo tu je napísané v tej správe, ktorá bola práve prečítaná, máte podložené aj nejakými dôkazmi? A vtedy odpovedal riaditeľ Slovenskej informačnej služby, že máme také dôkazy, ktoré sú okamžite procesne použiteľné. Zdá sa, že objem týchto dôkazov a kvalita týchto dôkazov je tak obludná a potvrdzuje manipulácie, zneužívania právomocí verejných činiteľov, politickú nadprácu vyšetrovateľov NAKA a prokurátorov špeciálnej prokuratúry, že dostali obrovský strach a to predovšetkým vtedy, keď bol vytvorený tím na Úrade inšpekčnej služby ministerstva vnútra, ktorý mal tieto zverstvá páchané prokurátormi prešetriť a vyšetriť,“ uviedol predseda strany SMER – SD Robert Fico. A pokračoval vo vysvetľovaní situácie: „Vtedy ako prvé totiž prerušili zásah  inšpekcie proti trom udavačom, ktorí sú rozhodujúci. Potom prišiel útok na vyšetrovateľku Santusovú, ktorá vraj porušila zákon, keď rozhodla o tom, že bude jednotka zo Sobraniec rozhodovať o zadržaní týchto ľudí.  Zlikvidovali ju, poslali preč  a chceli ju poslať na detektor lži. Včera minister Mikulec hrubo klamal, keď povedal, že je presvedčený, že Santusová postupovala pri tomto zásahu v rozpore so zákonom, pretože minister Mikulec zamlčuje informáciu, že asi týždeň je známa informácia z vnútornej kontroly v rámci ministerstva vnútra, ktorá potvrdzuje, že postup vyšetrovateľky bol v súlade so zákonom."

 

Oni však zo strachu zašli ešte ďalej a rozhodli sa, že ľudia, ktorí pracovali na vyšetrovaní ich zverstiev musia ísť do väzby, nezbaviť ich mlčanlivosti a mať ich tam pod kontrolou. Navyše sa rozhodli zničiť všetky okamžite použiteľné dôkazy.  Robert Fico ďalej priblížil situáciu, ktorá sa udiala 16. júla ráno. Istý policajt napísal všeobecný úradný záznam. O chvíľku nato bol napísaný druhý úradný záznam a do hodiny bol pripravený návrh na realizáciu, boli podozrivé osoby, ktoré mali robiť všetko pre to, aby boli vyšetrovatelia v Očistci vystavení škandálu a v ten istý deň začína vyšetrovateľ trestné stíhanie vo veci. Navyše v rovnaký deň nadobúda rozhodnutie právoplatnosť. Podľa R. Fica bolo účelom rozhodnutia zatvoriť vyšetrovateľku Santusovú a tiež dostať sa k dôkazom, o ktorých hovoril riaditeľ SIS. Generálna prokuratúra na toto rozhodnutie zo 16. júla hovorí: „Toto uznesenie, ktoré bolo zrušené, je len kombináciou  všeobecných indícií, ktoré nie sú konkretizované. Ide o paušálne domnienky a hypotézy vyšetrovateľa, ktoré vychádzajú z kolektívnej prezumpcie viny všetkých príslušníkov úradu inšpekčnej služby, útvaru inšpekcie a ďalších orgánov. Nie je jasné, ako sa mal skutok stať. Nie je možné svojvoľne začať trestné stíhanie a vymýšľať si skutkové okolnosti o bližšie nestotožnených osobách majúcich vzťah k Slovenskej informačnej službe, doposiaľ nestotožnených príslušníkov úradu inšpekčnej služby, a tak ďalej." Generálna prokuratúra teda konštatuje, že Lipšic a vyšetrovatelia začali svojvoľne  trestné stíhanie a komplet si to celé vymysleli a bolo vydané v rozpore so zákonom. A keďže generálna prokuratúra  zrušila všetky Lipšicove kroky, ten svojmu nadriadenému, generálnemu prokurátorovi Žilinkovi odkázal, že nesúhlasí s postojom generálnej prokuratúry a ešte povedal, že aj napriek tomuto zrušenému trestnému stíhaniu sa dá prípad opätovne otvoriť, avšak s iným začiatkom. 

 

Bývalý minister vnútra a súčasný člen predsedníctva Robert Kaliňák povedal, že presne kvôli takýmto nekompetentným rozhodnutiam, nezákonným, ovplyvneným a manipulovaným zomrel generál Lučanský. „Nedá sa očistiť spoločnosť spôsobom, že sa porušuje zákon, to nikdy nikomu neprešlo. Neprejde to našimi orgánmi, ako aj európskymi. Nedá sa utiecť zo situácie, ktorá tu dnes je, akokoľvek budú zneužívať právo a znásilňovať všetky svoje právomoci, aby umlčali svedkov ich ohavných činov, na základe ktorých zomrelo niekoľko ľudí. Keď vyšla správa Slovenskej informačnej služby, všetci ste sa dožadovali dôkazov. Začala inšpekcia vyšetrovať, veď sám minister povedal, že inšpekcia má voľné ruky, nech sa ukáže pravda. Zrejme nastal čas, 1keď zrazu bolo potrebné vykonať nejaký zásah voči svedkom a už aj obvineným z krivých výpovedí, prišiel pokyn na zastavenie policajnej akcie, aby mohli svedkovia utiecť. Séria dôkazov, o ktorých hovoril riaditeľ Slovenskej informačnej služby musí byť masívna a aktívna špeciálna prokuratúra vyfabrikuje trestné stíhanie za jeden deň, kedy sa všetko vyšetrilo, všetko sa zistilo. A keď generálna prokuratúra povie, že to je absurdné, aby vôbec existovalo takto uznesenie, Daniel Lipšic povie – nevadí. My si to aj tak urobíme po svojom, nám ústava neprekáža, zákon nám neprekáža. My musíme zničiť dôkazy, ktoré sú proti nám,“ priblížil R. Kaliňák.

 

Člen predsedníctva Igor Melicher povedal, že tu sa nejedná o boj dvoch právnych názorov, ale boj svojvôle, zákonnosti a nezákonnosti, pričom svojvôľu a nezákonnosť predstavuje Daniel Lipšic. „Tragédiou dnešných dní je, že sa na post špeciálneho prokurátora dostal advokát, ktorý svoju justičnú skúšku nadobudol pochybným spôsobom, rovnako ako aj previerku prísne tajné. Keď vidíme, čo špeciálny prokurátor robí, môžeme konštatovať, že si zo svojej politickej práce preniesol politickú agendu na špeciálnu prokuratúru. Keď počúvam o tom, že čím vyššie ideme, tým sa ostatní začínajú viac potiť, pripadá mi to absolútne nemiestne, aby takéto niečo hovoril špeciálny prokurátor, on nemá čo robiť politiku a jeho hlavným krédom nemá byť stíhať politickú opozíciu.,“ uzavrel I. Melicher.

Zdroj: https://fb.watch/7TfxtE7Ecz/