Tlačová beseda predstaviteľov strany SMER - SD na tému: Obchodné reťazce musia znížiť svoje marže

21.06.2022 Tlačové správy, Videá Tlačové správy, Videá

Dnešná tlačová beseda predstaviteľov strany SMER - SD bola venovaná maržám v obchodných reťazcoch, pričom predseda strany Robert Fico opätovne uviedol, že je to ďalší pokus vyzvať vládu SR, aby niečo začali robiť so zdražovaním. Počas uplynulého víkendu R. Fico absolvoval niekoľko stretnutí po celom Slovensku, pričom evidentne je najhorúcejšia téma obrovské zdražovanie. Slovenskej verejnosti vysvetlil, v čom je táto vláda geniálna a v čom dokáže urobiť v pohári dokonalú búrku. „Niekoľko týždňov sme svedkami obrovských konfliktov ohľadne akéhosi balíčka, ktorý má pomôcť rodinám s deťmi. My sme na prvom mieste kritizovali, že je obrovská chyba, že sme nešli do hľadania podpory pre dôchodcov, pre rodiny bez detí alebo pre rodiny s dospelými deťmi a vláda sa výlučne sústredila na pomoc rodinám, ktoré pracujú a ktoré majú deti. Rátajte so mnou a nebudete veriť, čo teda v roku 2022 platí od 1. júla. Mesačne sú to štyri eurá zvýšenie rodinného prídavku. Potom je to priemerné zvýšenie daňového bonusu na jedno dieťa o 21 eur. A k tomu bola jednorazová platba v podobe 75 eur za mesiac máj vyplatená v mesiaci jún. Ale ak tých 75 eur, lebo to je na šesť mesiacov vydelím šiestimi, to je asi 12 eur a 50 centov. To je, ak dobre rátam 37 eur na mesiac,“ vymenoval predseda strany SMER – SD.

 

Ďalej zrušené obedy v školách stoja okolo 40 eur, pričom vedenie školy upozorňuje, že od septembra vzhľadom na obrovský nárast energií to bude podstatne viac. Vláda teda urobila veľkú búrku, no rodinám dáva mesačne menej rodinám, ako im zobrala tým, že zrušila obedy zadarmo. Ďalšia genialita vlády je v tom, že ožobračujú obce a mestá. A k tomu bonus – totálne rozbitá vládna koalícia. „Preto vám chcem povedať, že pri dnešnom hlasovaní o vete my nepodporíme tento zákon, pretože je nezmyselný, je diskriminačný voči iným ľuďom, je zlý, lebo likviduje verejné financie a likviduje rozpočty miest a obcí. Ale keď sme ponúkali zaveďte daň osobitnú z obrovských ziskov bánk, tak banky do not touch,“ poznamenal R. Fico.

 

Dnes skupina 30 poslancov NR SR predložila návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze, ktorá sa dotýka regulácie cien potravín. Chcú hovoriť o regulácii cien, ktorá je založená na znižovaní marží obchodných reťazcov na Slovensku. Zároveň poslanci žiadajú vládu, aby využila zákon o cenách, ktorý umožňuje, keď je mimoriadna situácia na trhu, a toto je mimoriadna situácia na trhu, vtedy má vláda právo pristúpiť k regulácii cien vybraného okruhu potravín s tým, že ako nástroj na túto reguláciu využije marže obchodných reťazcov. 

 

Podpredseda strany Richard Takáč doplnil, že strana žiada vládu SR, aby do 15.7. predložila v národnej rade na základe zákona 18 z roku 1996 o cenách základný zoznam druhom potravín, pri ktorých by došlo k zastropovaniu cien formou použitia marží. Dodal, že na jednej strane sú tu obchodné reťazce, ktoré u nás dlhodobo zažívajú klondike, a za posledné dva roky pandémie zažili neskutočný nárast ziskov v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi. R. Takáč vymenoval niekoľko komodít aj s maržami. „Máme tu rožok, kde pri rožku obchodné reťazce sú niekde okolo 90% marža. Pri chlebe je to okolo 67% marža, pri jogurte sa hýbeme okolo 110% marže a môžeme pokračovať ďalej a hovoriť napríklad o syroch, kde sa hýbeme pri 80%, napríklad hydinové párky tvoria 120% maržu. Spomeniem aj pivo, kde je 150%. Preto my navrhujeme, aby sa vytvoril základný zoznam 40, 50 potravín, ktoré by umožnili ľuďom kupovať to lacnejšie a dokázali by z toho vyžiť.“

 

Navyše zisky reťazcov u nás sú okolo rekordných 8%, k čomu sa minister pôdohospodárstva vyjadril spôsobom, že podpísal memorandum s obchodnými reťazcami, kde zabezpečil, že obchodné reťazce nebudú zvyšovať svoje marže. „Ja som vtedy hovoril, že pán minister vlastne podpísal papier, že pomohol obchodným reťazcom, že im zastropoval tie marže, ale to nemá vplyv na cenu, lebo ceny sa zvyšujú. My sme už vtedy vyzývali ministra, aby pristúpil k tomu, aby išiel do zastropovania cien určitých základných potravín,“ uzavrel Richard Takáč.

Zdroj: https://fb.watch/dNJUdE57vM/