Tlačová beseda predstaviteľov strany SMER - SD na tému: Reakcia na mimoriadnu situáciu ohľadom dodávok plynu

17.06.2022 Tlačové správy, Videá Tlačové správy, Videá

Na včerajšom (štvrtok, 16. 6.) rokovaní Národnej rady (NR) SR, na ktorom minister Sulík vystúpil, zostali poslanci za SMER – SD šokovaní. „Najskôr skonštatoval, že všetko je v poriadku, pretože on, ako aj ďalší ministri poprijímali všetky podstatné a dôležité opatrenia, ktoré chránia slovenskú verejnosť. Realita je taká, že benzín a nafta sa nám blížia k dvom eurám na benzínových pumpách. Realita je taká, že v lete pravdepodobne bude nedostatok ropných produktov, hovorím o pohonných hmotách. Treba si uvedomiť, že sankcie voči Ruskej federácii nepoškodia ani Ruskú federáciu, ani Spojené štáty americké, pomôžu Číne a Indii, ale najviac poškodia Európsku úniu. Vďaka tomuto sme svedkami prudkého poklesu životnej úrovne, svedkami prudkého zdražovania, ale ukazuje sa, že vláda Slovenskej republiky, ktorá sa na tomto všetkom podieľala, nemá žiadne nástroje, ako proti tomu bojovať,“ uviedol R. Fico.

Teda okrem toho, že včera Sulík vyhlásil, že sú pripravení na všetko, slávnostne oznámil aj jeho predpoveď zvyšovania cien plynu na rok 2023. Pár minút pred ním vystúpil premiér Heger s tým, že ceny určuje nezávislý regulátor, že s tým vláda nič nemá. A potom Sulík povedal, že ceny pre domácnosti vyletia až o 60%. Preto toto nešťastné vyhlásenie je opäť obrovský výsmech ľuďom, samozrejme bez akýchkoľvek kompenzačných návrhov.

R. Fico pripomenul, že začínajú klesať dodávky plynu tak pre SPP, ktorá je najvýznamnejším odberateľom plynu pre Slovensko, ale aj pre Eustream, ktorý zabezpečuje prevoz ruského plynu cez územie SR. Ak to bolo pred tromi dňami 10%, dnes je to už skrátenie dodávok plynu o 50%. Predseda SMERu už po niekoľkýkrát vyzval vládu SR, aby okamžite predstúpila pred NR SR s návrhom, ako chce kompenzovať slovenskú verejnosť v súvislosti s energiami, pohonnými hmotami a elektrickou energiou. SMER – SD navrhuje okamžite prijať zákon o mimoriadnom bankovom odvode, ktorý zabezpečí 300 mil. eur do štátneho rozpočtu. Rovnako navrhuje, aby to, čo sa navyše vyberie na daniach sa vrátilo ľuďom, pretože sú to oni, ktorí to zaplatili. Preto Robert Fico opäť vyzval ľudí na podpis petičného hárku k vyvolaniu referenda k predčasným voľbám.

Zdroj: https://fb.watch/dIf0kxsM7o/