Tlačová beseda predstaviteľov strany SMER – SD na témy: 1) Enormné zdražovanie a nečinnosť vlády vs. riešenia strany SMER - SD 2) Je šokujúce, že po Lipšicovom rozhovore všetci mlčia

24.05.2022 Tlačové správy, Videá Tlačové správy, Videá

Na dnešnej tlačovej besede predstaviteľov strany SMER – sociálna demokracia jej predseda Robert Fico uviedol, že zajtra (utorok 24. mája) čaká v Národnej rade (NR) SR poslancov druhé a tretie čítanie o návrhoch zákonov, ktoré majú vraj pomôcť slovenským rodinám v boji proti zdražovaniu. Zároveň označil rok 2022, výlučne o ktorom hovoril, za rok drahoty. „Čo urobila vláda Slovenskej republiky v roku 2022, aby ako tak eliminovala prudký nárast cien energií, pohonných hmôt a potravín? Odpoveď je, neurobili absolútne nič. Minimálne od októbra 2021 sme žiadali šesť alebo sedem mimoriadnych rokovaní národnej rady, kde sme od vlády chceli, aby na toto vláda reagovala, ale vládna koalícia odmietla zvolať tieto schôdze, ale žiadna schôdza nebola,“ už po niekoľkýkrát  zopakoval R. Fico.

 

Poukázal ďalej na vládou prezentovanú pomoc rodinám v boji proti zdražovaniu. Vláda navrhuje, aby pracujúca rodina s jedným dieťaťom dostala do konca roka 2022 naviac od toho, čo dnes dostáva, 231 eur. Táto suma je súčet mierneho navýšenia rodinného prídavku o štyri eurá, započítanie jednorazového prídavku na dieťa za máj o 75 eur a spriemerovaný daňový bonus. No nepracujúca rodina so šiestimi deťmi, ktorá si nemôže uplatniť daňový bonus dostáva takmer 600 eur. „Čo je najhoršie, že všetko toto musia zaplatiť mestá, obce a vyššie územné celky, pretože v tejto situácii sa rozhodol Matovič, že v roku 2022 na tento jeho program zoberie plus mínus mestám, obciam a vyšším územným celkom okolo 200 milión eur a potom to bude ďalších 400 mil eur v roku 2023. Mestá, obce, VÚC už oznamujú, že budú musieť ísť do zvyšovania miestnych daní, hovoria veľmi jasne, že toto bude znamenať zníženie životnej úrovne ľudí v obciach, lebo im nebudú poskytovať také služby, ako by mali poskytovať," uviedol R. Fico.

 

SMER – SD preto zajtra príde do NR SR s návrhom na doplnenie zákona, ktorý sa týka poukážok na krúžky, daňového bonusu, rodinných prídavkov a jednorazového zvýšenia prídavku, aby sa tento zákon doplnil o bankový odvod. Pokiaľ totiž Matovič bude brať peniaze mestám a obciam, tie si to budú pýtať naspäť od ľudí, inak neprežijú. A banky zatiaľ majú historické zisky. „Ak by sme dnes zaviedli bankový odvod, ktorý sme my mali, tak za šesť mesiacov v roku 2022 sme schopní vybrať od tých 150 miliónov eur. Ani to len nepocítia! Keby ten odvod pokračoval v roku 2023, máme ďalších 300 miliónov eur. S týmto prídeme a budeme naďalej argumentovať, my vieme, kde by sme peniaze našli,“ povedal R. Fico.

 

Podpredseda strany Ladislav Kamenický dodal, že vláda je schopná nájsť ďalšiu 1,5 miliardu eur. „Keď porovnáme výdavky verejných financií za vlád SMERu v roku 2019 a výdavky verejných financií v roku 2022, táto vláda má o 9 miliárd vyššie výdavky. Minulý rok sa tie výdavky okolo covidu pohybovali okolo troch miliárd, ale aký máme covid v roku 2022? Na druhej strane, keď si porovnáte príjmy verejnej správy v roku 2022 voči tým príjmom, ktoré sme mali my v roku 2019, máte o päť miliárd navyše peňazí,“ priblížil.

 

Príjmy z DPH, plus spotrebné dane v tomto roku sú podľa slov L. Kamenického vyše 10 miliárd eur. Inflácia prinesie vláde navyše 1 – 1,5 miliardy, čo zaplatia ľudia vo zvýšených cenách. Podľa jeho slov by vláda mohla otvoriť rozpočet a tie nadpríjmy, ktoré má, môže použiť na spomínané opatrenia. Spolu s bankovým odvodom by to bolo možno až 1,8 miliardy eur na pomoc pri zdražovaní, čo by bola aj SMERom navrhovaná suma pre každú domácnosť 1 500 eur. 

 

Druhou témou tlačovej besedy bol nedávny rozhovor špeciálneho prokurátora Lipšica s novinárom Vagovičom, ktorý bol poskytnutý krátko po tom, ako bolo rozhodnuté, že sa dopustil disciplinárneho previnenia. R. Fico poznamenal, že pracovne pozná Lipšica dlhé roky, pričom prvýkrát pochopil krivú povahu tohto človeka v roku 2000, keď ho odvolávali z úradu, keď zastupoval Slovensko na Európskom súde pre ľudské práva, kde bol Lipšic vedúci úradu. „Lipšic dostal za úlohu mi doručiť to odvolanie. Tak mal takú odvahu, že mi to vopchal pod dvere. Vtedy som pochopil charakter tohto človeka. Tento človek bez zaváhania v roku 2006 minul milióny korún na nezmyselné prieskumy verejnej mienky, kde sa pýtal rôzne otázky, napríklad že či ho verejnosť považuje za seriózneho človeka alebo postavil otázku, že ktorého z politikov považujú ľudia za chlapa. A skončil tak nízko, že ho predbehli aj ženy,“ povedal. R. Fico zopakoval, že Lipšic preukázateľne podvádzal pri justičných skúškach, podvádzal pri bezpečnostnej previerke, je právoplatne odsúdený zločinec. V spomínanom rozhovore s novinárom Vagovičom sa bavili o tom, ako je to s tými 15 nálezmi Ústavného súdu, ktoré SMER často používa ako argument, že sa zneužívajú práva obvinených v najcitlivejších kauzách. „A došli k záveru, že to sú také technické procesné veci, čo rozhodol Ústavný súd, na čo odpovedá Lipšic, áno, to sú také technické veci, to je v postate nič.“

 

R. Fico uviedol príklady, kedy Ústavný súd skonštatoval vo svojom náleze napríklad o tom, že boli porušené základné práva a slobody istého sťažovateľa, pretože vo veci rozhodoval nezákonný, zaujatý sudca Kliment. Ústavný súd skonštatoval, že úplné ignorovanie námietky zaujatosti zo strany Klimenta a jeho senátu nesie znaky svojvôle alebo že Klimentove vyjadrenia k ústavnej sťažnosti sú arbitrárne. A týchto prípadov je množstvo. Druhá téma tohto skvelého rozhovoru sa dotýkala dôkazu z počutia. Padla otázka k rozhovoru medzi Imreczem a Zurianom, kde hovoria o stotisícovom úplatku pre ministra vnútra Mikulca, na čo Lipšic odpovedal, že to je nič, to nás nezaujíma, to je z počutia. No a ešte sa vyjadril, že treba preveriť kontakty jeho nadriadeného Žilinku v súvislosti s naznačovanými stretnutiami s istým obvineným pánom. „Po prvé, to som nezažil, že by niekto len tak, bez akýchkoľvek dôkazov vypálil na svojho nadriadeného, ale tu preukázal Lipšic, že mu ide jasne o likvidáciu generálneho prokurátora  Žilinku. Tak sa teda ja pýtam pána Lipšica, žena, ktorá je právoplatne odsúdená za účasť na vražde, ktorá je podozrivá a obvinená z mnohých iných prípadov jasne povedala, že sa s Lipšicom osobne stretávala. Na to Lipšic odpovedá, to nie je pravda. Bodka, to stačí každému. A netreba to riešiť. Tak potom prečo nestačí, keď Kováčik povie, že to nie je pravda?“ uzavrel R. Fico.

Zdroj: https://fb.watch/dcr1BBdnCZ/