Tlačová konferencia strany SMER - SD na tému: Petičná akcia sa blíži k záveru - napätie v koalícii narastá

08.08.2022 Tlačové správy, Videá Tlačové správy, Videá

Predseda strany SMER – sociálna demokracia Robert Fico na dnešnej tlačovej besede oznámil, že opozičným stranám sa podarilo vyzbierať potrebných 350 tisíc podpisov na vyhlásenie referenda, pričom len strana SMER – SD vyzbierala približne 270 tisíc. Napriek mediálnej atmosfére, kedy médiá celú petíciu odignorovali, je hnev a rozhorčenie verejnosti obrovské a ľudia pristúpili k petičnej akcii zodpovedne.

Prvý termín ukončenia zberu podpisov bude 15. august. R. Fico je presvedčený, že prezidentka Čaputová bude mať opäť záujem referendum znemožniť. „Pokiaľ sa aj rozhodne zmariť toto referendum podaním na ústavný súd, pokiaľ ide o prvú otázku, že či si ľudia želajú demisiu tejto vlády, tak v prípade druhej otázky budú  mať ľudia možnosť rozhodnúť o zmene ústavy, čo bude potom viesť okamžite k referendu o predčasných parlamentných voľbách. Prezidentka si uvedomuje, že musí urobiť krok k zmareniu referenda, pretože po prvé takýto pokyn dostala zo zahraničia – prezidentka vie, že musí držať túto vládu za každú cenu, po ďalšie vie, že keby to nedala na ústavný súd, hoci na to nemá žiadny dôvod, tak by to musela spojiť s komunálnymi voľbami 29. októbra. Tým, že to dá na ústavný súd sa zbaví tejto povinnosti. My potom pani prezidentke vystavíme účet, pretože to referendum mohlo byť podstatne lacnejšie, ak by bolo spojené s komunálnymi voľbami, ale samozrejme, pokiaľ ide o záujmy zahraničia udržať túto zločineckú vládu, tak sa nehľadí ani na demokraciu, nehľadí sa na nič, pretože vtedy sa musí vyjsť v ústrety cudzím záujmom a v tomto je pani prezidentka expertkou,“ vyjadril sa R. Fico.

Predseda SMERu uviedol pár pohľadov a poznatkov k súčasnej nefungujúcej vláde. Keďže v nadchádzajúcom období nás čaká obrovské zdražovanie, ÚRSO oznámil, že pokiaľ vláda niečo neurobí s koncovými cenami plynu pre domácnosti, môže dôjsť k nárastu jeho ceny o 170%, v prípade elektriny o 130%, taktiež porastú ceny tepla a pohonných hmôt. „Vláda neurobila nič, podpísali všelijaké smiešne politické memorandá, doteraz sa neurobil žiadny krok, ktorý by smeroval k lacnejšej elektrine a plynu pre domácnosti. Neurobili nič, pokiaľ ide o pohonné hmoty. Neurobili absolútne nič, pokiaľ ide o potraviny. Vykašľali sa na zdravotníctvo. Vláda nám ponúka cirkus Matovič, Sulík a spol., vláda nám ponúka 31. augusta nie riešenie situácie, že poďme verejnosti ukázať, čo s týmto všetkým ideme robiť, ale ponúkajú nám rozpad vládnej koalície v priamom prenose,“ uviedol.

Navyše posledné dva roky Slovensko klesá v životnej úrovni vo vzťahu k EÚ, kým za roky vládnutia SMERu (2006 – 2020) životná úroveň vo vzťahu k priemeru životnej úrovne v EÚ išla stále hore, dokonca v roku 2020 Slovensko dosiahlo úroveň 84%. R. Fico priblížil, že SMER – SD ponúka demokratické riešenie politickej krízy, a to sú predčasné parlamentné voľby. Podľa neho musí prísť ku koncentrácii zdrojov, ktorými sú európske peniaze, zdroje z plánu obnovy, peniaze od obrovských bohatých firiem. Teda pomôcť ľuďom, pokiaľ ide o zdražovanie, no zároveň podporiť ekonomický rast. 

Zároveň R. Fico oznámil, že 29. augusta pôjdu predstavitelia strany na oslavy SNP a 1. septembra bude obrovský celonárodný protest v Košiciach pred budovou Ústavného súdu SR, nakoľko niet lepšia príležitosť, ako je 30. výročie schválenia Ústavy SR, aby sa všetci dozvedeli, čo sa s touto krajinou deje za posledné dva roky.

Zdroj: https://fb.watch/eMQO2eFPk8/