Otvorený list adresovaný portálu aktuality.sk

22.04.2021 Články Články

Vážený pán šéfredaktor portálu Aktuality.sk,

politická strana SMER – sociálna demokracia Vás opakovane žiadala o uverejnenie reakcie na rozhovor medzi redaktorom M. Vagovičom a hercom R. Rothom, v ktorom redaktor doslova nahováral herca, aby ako formu politickej komunikácie ponúkal násilie. Nešlo o prvý podobný prípad vo Vašej redakcii a keďže svojím obsahom prerážate akékoľvek dno žurnalistiky, považovali sme za nevyhnutné na tento osobitne nebezpečný fenomén upozorniť. Žiaľ, všetky naše požiadavky na uverejnenie reakcie ste odignorovali, čo len potvrdzuje, aký máte rešpekt k právnemu poriadku SR. Rozhodli sme sa preto uverejniť obsah reakcie strany SMER – sociálna demokracia v tomto otvorenom liste:

„Keď som sa dozvedel, že ma chcel zbiť Roth, zavolal som môjmu známemu, finančníkovi z Nemecka p. Rothovi, že čo ho tak vytočilo. Volal som mu, lebo iného Rotha nepoznám. Môžete ma mučiť koľko chcete, ale ja neviem, kto je herec Roth, ani keď mi ukázali jeho fotografiu. No, ako príslušník SEAL nevyzerá, pravdepodobne by ani kotúľ vpred neurobil, tak sa mi uľavilo.

A teraz vážne. Problémom rozhovoru, ktorý s týmto človekom urobil p. Vagovič z Aktualít, sú samotné Aktuality a Vagovič. Tri roky tancujú na hrobe svojho zavraždeného kolegu a jeho priateľky, bez dôkazov doobviňovali mňa, mojich spolupracovníkov, celý SMER zo všetkých možných zločinov, pretože zohrávali jednu z rozhodujúcich mediálnych úloh vo vymyslenej kriminalizácii sociálnej demokracie. A zdesene pozerajú na to, ako im nič nevychádza. Žiadny úrad vlády, žiadna talianska mafia, žiadny únos vietnamského zločinca, nič. Naopak sú konfrontovaní spolkom vládnych bláznov, tisíckami zbytočných obetí COVID-u, zlodejstvami vzdelania a peňazí, rozkladom štátu, medzinárodnou blamážou a vysokou pravdepodobnosťou skorého návratu sociálnej demokracie. Toto nedokážu posadnutosť Aktualít a osobitne p. Vagoviča, ktorého drží na tomto svete len nenávisť, stráviť. Je to pre nich obrovské sklamanie a sami si priznávajú, že vo svojej svätej misii zlyhávajú. Nečudujem sa, keď ešte na povrch vyjde informácia, že jedna z ich kolegýň v Denníku N s mesačným príjmom nižším ako tisíc euro si môže kúpiť státisícový byt v najlukratívnejšej časti Bratislavy. Zdesenie, zlyhanie, sklamanie. Aký recept idú teda ponúknuť proti Ficovi a SMERu - SD svojim čitateľom?

NÁSILIE. Hanobia tým všetko, čo popísali o Kuciakovi. Ale účel svätí prostriedky. Zavolajú si na rozhovor nejakého "týpka" a jeho ústami ponúkajú to, v čo veria, ale čo sa boja sami otvorene povedať. Novú formu akceptovateľnej politickej komunikácie. Ak sa Vám niekto, milí čitatelia a sledovatelia Aktualít nepáči, udrite ho päsťou! Chcem zablahoželať Aktualitám a osobitne Vagovičovi. Myslel som si, že názor denníka SME, že za súčasnú vládnu krízu a všetky špinavosti s ňou spojené zodpovedám osobne ja a Pellegrini, sa nedá prekonať. Dá a podstatne primitívnejším spôsobom. A opäť Fico test. Predstavte si, že by som si pozval na moju stránku na sociálnej sieti nejakého stokilového hromotĺka a v rozhovore by som ho naviedol na výkrik, že keď stretne Vagoviča, tak mu rozbije ciferník. Ja nebudem protestovať, budem sa milo a s pochopením na neho usmievať. Čo by ste na to povedali, vážení novinári z Aktualít?“

Doc. JUDr. Robert Fico, CSc. predseda politickej strany SMER - SD
Zdroj: https://www.facebook.com/robertficosk/posts/1669979636519385