Vláda rozohrala vojnu proti národu a prezidentka opäť potvrdila, že nechce referendum o predčasných voľbách!

11.11.2021 Články Články

Predseda strany SMER – sociálna demokracia Robert Fico informoval verejnosť na dnešnej tlačovej konferencii o dvoch zásadných politických témach, ktoré hýbu Slovenskom. Prvou udalosťou je predloženie návrhu zákona, ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony v súvislosti s treťou vlnou pandémie Covid-19. Druhou je vyjadrenie prezidentky o referende a petícii, ktorá sa má venovať zmene ústavy a referendu o predčasných parlamentných voľbách. 

Návrh, ktorý predstavila vládna koalícia, požaduje prerokovať v skrátenom legislatívnom konaní Národnej rady SR (NR SR). „Predložený návrh zákona novelizuje vážnym spôsobom desať iných zákonov. Je vidieť, že je šitý horúcou ihlou a je vidieť, že vláda sa definitívne zbláznila“, uviedol R. Fico. 

Vláda ide do vojny s vlastným národom. Zvyšujú sa pokuty za priestupky, ktoré sa týkajú boja proti pandémii. „Majú sa sprísňovať tresty pre ľudí, ktorí poskytnú nepravdivý údaj alebo budú osočovať zdravotníkov. V strane SMER - SD sme samozrejme proti osočovaniu zdravotníkov, pretože si za svoju prácu zaslúžia úctu. Zvyšovanie pokút za priestupky však nič nevyrieši, lebo miera agresivity je tak vysoká, že zvýšenie pokút za priestupky ju môže ešte zvýšiť,“ konštatoval R. Fico. 

Trápi nás však aj vzťah k zamestnávateľom a zamestnancom. Návrh zákona hovorí, že pri príchode do práce bude môcť zamestnávateľ od zamestnanca požadovať covid pas, test na prítomnosť vírusu alebo potvrdenie o prekonaní. „Pri testovaní zamestnancov, ktorí nie sú očkovaní sa ukladá zamestnávateľovi povinnosť uhradiť náklady spojené s testovaním. Ak to zamestnávateľ odmietne, aj keď mu to ukladá zákon, musí náklady na test znášať zamestnanec sám. Dokopy to vo firme s 2 a pol tisíc zamestnancami vychádza približne na 30 tisíc eur mesačne, ktoré musí uhradiť zamestnávateľ. To je nonsens, táto vláda sa musela kompletne zblázniť,“ uvádza Fico. 

„Návrh zákona ďalej hovorí, že pokiaľ nebude zamestnanec spolupracovať, tak to má byť kvalifikované podľa Zákonníka práce ako prekážka v práci na strane zamestnanca a zamestnávateľ môže vyvodiť pre zamestnanca následky,“ konštatuje Fico, pričom dodáva, že „kontrolný orgán získa právo zatvoriť celú prevádzku a polícia bude môcť žiadať Covid pas, potvrdenie o protilátkach alebo test. Ide o hrubé zásahy, o segregáciu zaočkovaných a neočkovaných, ide o vážne porušovanie ľudských práv. Nič z týchto opatrení však nezmení stav, v ako je pandemická situácia na Slovensku."

Je poľutovaniahodné, že pani prezidentka podporila všetko, s čím prišla žalostná vláda pod vedením Hegera a Matoviča. Dokonca ich označila za odvážne a ambiciózne. Pani prezidentka asi chce, aby boli opatrenia a tresty ešte tvrdšie. „Takáto novelizácia desiatich zákonov je nielenže neprijateľná, ale je aj v rozpore s ústavou a my ju určite napadneme na ústavnom súde. Žiadame preto ústavný súd, aby rozhodol čo najskôr, nie len keď už bude po všetkom, to nemá zmysel. Slovensko dnes potrebuje, aby bol ústavný súd v ťažkých časoch garanciou právnej stability a istoty,“ uviedol R. Fico.  

Druhá problematika je rovnako dôležitá. „Prezidentka sa opäť vyfarbila. Správa sa ako súčasť vládnej koalície a počúva príkazy americkej ambasády. Otázka, ktorú postavila prezidentka má preto jasné riešenie - otázky nebudú na jednom, ale na dvoch petičných hárkoch. My sme však aj tak naďalej  presvedčení, že prezidentka nikdy nebude súhlasiť s predčasným parlamentnými voľbami a referendum opäť zablokuje,“ uvádza na margo prezidentky R. Fico.

„Predčasné voľby sú jediné demokratické riešenie situácie. Ale je potrebné zmeniť Ústavu SR. Koalícia ju meniť nechce, pretože v takomto stave sú zastabilizovaní do roku 2024. Museli by ďalej fungovať, aj keby sa vláda rozpadla, alebo keby mala fungovať len menšinová vláda bez adekvátnej podpory v parlamente. Svojím rozhodnutí prezidentka len potvrdila, že stratila charakter nadstraníckeho ústavného činiteľa a stojí naplno na strane rozhádanej vládnej koalície,“ uzatvára tému R. Fico.
Zdroj: https://www.facebook.com/smersd/posts/186302523690258