30 Miliárd eur je lákavý koláč na to, aby Matovič vyštval Sulíka z vládnej koalície!

15.10.2020 Blogy, Facebook Blogy, Facebook

Sme svedkami erózie vládnej koalície v priamom prenose. Na Matoviča dopadá ťarcha jeho funkcie a rovnako nezvláda niesť obrovský tlak spojený s pandémiou. Do určitej miery sa tomu dá rozumieť, pretože situácia je naozaj výnimočná a práce je veľa. O to horšie je na tom vláda na čele s OĽaNO, ktoré nemá absolútne žiadne skúsenosti s riadením štátu a kvôli svojej slepej nenávisti voči Smeru, prepustilo zo štátnej správy mnoho skúsených ľudí a odborníkov, na čo dopláca.  

Odnáša si to Slovensko a všetci ľudia, ktorí tu žijú. Namiesto súdržnosti sme svedkami hádok čelných predstaviteľov koaličnej rady. Sulík bojkotoval matovičovu komisiu, Matovič teraz naopak blokuje prácu SaS. Zablokoval cestu štátneho tajomníka Klusa (SaS) na zahraničnú cestu a tiež zastavil plánované zmeny zákonov ministrovi školstva Grohlingovi (SaS). Premiér by nemal brať veci až takto osobne. Mal by to byť človek s maximálne chladnou hlavou. Ale možno tým len Matovič sleduje výlučne politický cieľ.

Jedná sa o navýšenie štátneho rozpočtu o 8 miliárd eur na dlh. V hre je aj plán obnovy so 6 miliardami eur, a navyše sa onedlho začne nové obdobie rozpočtu EÚ s ďalšími 13 miliardami eur. Táto vláda má skutočne k dispozícii, so všetkými nevyčerpanými eurofondami z posledného obdobia, takmer 30 miliárd eur. Matovič si to veľmi dobre uvedomuje a rovnako vie, že táto pandémia nebude trvať večne. A zo štvorkoalície sa môže rýchlo stať trojkoalícia.

Ak by SaS odišla z vlády, tak si bude tento závratný balík deliť OĽaNO, ako preferenčne najsilnejšia strana, so stranou Za Ľudí, ktorá má pár poslancov a onedlho končí, a so diskreditovaným Borisom Kollárom. Tridsať sa predsa lepšie delí tromi, než štyrmi. A títo "lídri“ už preukázali, ako kreatívne vedia deliť peniaze. SaS by bola v opozícii, kde by pravdepodobne nachádzala prieniky hlavne so stranou Hlas-SD, a s ĽSNS v niektorých témach.

V Smere o tom hovoríme verejnosti už dlhšie. Veľká časť našich tlačoviek bola o tom, že sú k dispozícii veľmi veľké peniaze (30 miliard) a vláda musí ich investovanie diskutovať s odbornou verejnosťou, opozíciou a ostatnými záujmovými organizáciami. Tak ako sa to v normálnom, demokratickom štáte patrí. Dokonca sme vládu cez parlament ústavne zaviazali našim uznesením, ako má v pláne obnovy postupovať, ale zjavne to koalícia ignoruje. Právny štát tu dostáva ťažké rany. A vláda robí všetko za zatvorenými dverami. Vyzerá to tak, že každá strana dokonca separátne.

Videli sme, že OĽaNO predstavilo vlastný pán obnovy za 30 miliárd eur, ako reformný plán Slovenska do doby, kedy oni už dávno nebudú vo vláde a možno už ani v politike. Hovoria tomu Moderné Slovensko a je to takmer ako scify. Odkázali ostatným stranám, že si z neho môžu vybrať čo chcú a povedať, čo by ešte chceli a to potom bude plán obnovy. Ostatným stranám sa to nepáčilo, tak prišla každá so svojim vlastným plánom obnovy v závratných miliardách. Vznikla situácia, kedy sa koaličné strany dostali do reálnej krízy. Prvýkrát sa takýto titulok objavil aj v televízii.

Dostať SaS z koalície je pre Matoviča možno krásna predstava. Bez Sulíka by mala koalícia stále stabilných 82 poslancov v NR SR. A rozdávať toľké peniaze Matoviča určite láka. Môže odčiniť svoje chyby hrubými záplatami v miliardách eur, o ktorých jedná len s málokým a ten okruh sa mu navyše zužuje. Konflikt medzi Matovičom a Sulíkom musí slovenskú verejnosť zaujímať. Možno je to len detinskosť, možno snaha vyštvať SaS z koalície, alebo sa len Matovič pokúša ujsť z bojiska a dá to napríklad Robertovi Mistríkovi, ako súčasť zmierenia so Sulíkom. Kalkul nie je v tomto prípade vôbec vylúčený.

Medzitým na krízu dopláca celé Slovensko a ľudia trpia. Nezamestnanosť opäť vzrastie a práce bude menej. Matovič necháva ľudí strádať. Nevyplatil poriadne pomoc ani za prvú vlnu pandémie a dnes sa už nachádzame uprostred druhej. Ľudia nemajú lídra. Pravica im ho nevie ponúknuť. Skúsenosti na boj s krízou nemá ani ĽSNS, ani Hlas. Má ich jedine SMER. Vidieť to v aktivite, vidieť to vo vecnosti predkladaných materiálov, alebo v snahe podať pomocnú ruku vláde.

Preto by mala vláda prestať toľko hejtovať a začať počúvať aj opozíciu, pretože sa v nej skrývajú veľmi cenné, dlhoročné skúsenosti, dokonca aj zo zvládnutia poslednej ekonomickej krízy.Zdroj: https://www.facebook.com/generaciamladejlavice/posts/3346600278898583