Tlačová beseda predstaviteľov strany SMER – SD na tému: Zo SaS sa stala priateľka s výhodami

07.09.2022 Tlačové správy, Videá Tlačové správy, Videá

Robert Fico uviedol, že nerozumie odchodu SaS z koalície, pretože pán Sulík hovorí, že si želal zotrvanie všetkých svojich nominantov, predsedov výborov NR SR, podpredsedu NR SR, no tiež tvrdí, že je v opozícii. V prípade hlasovania za odvolanie vlády naopak tvrdí, že to nikdy neurobí, že nikdy nebude robiť kroky, ktoré by viedli k pádu vlády. „Potom sa pýtam, čo to je za vládnu krízu? On sa naozaj bude správať ako priateľka s výhodami, on bude v opozícii, akože, a pritom bude podporovať všetky vládne návrhy a popritom bude mať aj výhody, ktoré by normálne mal ako vládna strana. Toto nás na sto percent utvrdzuje v tom, že Sulík neušiel pred Matovičom. Sulík ušiel pred zodpovednosťou za to, lebo má dostatočného filipa, aby vedel, čo sa ide diať v oblasti energetiky a že to on – ako minister hospodárstva – vôbec nezvládol,“ povedal R. Fico.

Druhá časť koalície tiež nemá podľa slov Roberta Fica záujem riešiť vládnu krízu, preto z vlády sú v podstate už iba ruiny. V tejto vláde máme blázna, ktorý nemá pud sebazáchovy, nevníma realitu. Podľa všetkého je navyše už aj predseda vlády týmto bláznovstvom nainfikovaný. Keby bol normálny, mal zaklopať prezidentke na dvere a povedať, že podáva demisiu, lebo z vlády odišla časť koalície. Je preukázateľné, že dostali krajinu do ústavnej krízy, no ani jeden z nich tú krízu nechce riešiť. „Máme tu potom ďalšieho hráča, a to je prezidentka Slovenskej republiky, ktorá má ústavnú povinnosť, aby zabezpečovala chod ústavných orgánov. Ako zabezpečuje pani prezidentka chod ústavných orgánov? Zobrala si nové šaty a odišla do Grécka a do Severného Macedónska. Čo tam rieši? Teraz podľa môjho názoru mali byť nastúpení všetci lídri vládnych strán v prezidentskom paláci a mali hľadať spoločné riešenie, ktorým mali byť v danom okamihu predčasné parlamentné voľby, ale tým musí predchádzať aj zmena Ústavy Slovenskej republiky,“ uviedol Robert Fico. Prezidentka Čaputová si však vybrala Matoviča, nie Slovensko, inak by do poslednej kvapky týrala predstaviteľov koalície, aby prišli s riešením tejto krízy. 

Ak sa vládna koalícia nespráva štandardne, jeden je „mačkopes“, ďalší majú podať demisiu, no nepodávajú ju, Ústavný súd im hovorí, zmeňte ústavu, aby mohli byť predčasné voľby, odmietajú to.

Robert Fico teda využil tlačovú konferenciu a oslovil celú opozíciu s ponukou na obrovské protivládne zhromaždenie, kde ľudia budú hovoriť o tom, ako sa vláda o nich nestará a budú hovoriť o realite, ktorá je dnes médiami často krivená. Ďalej je presvedčený, že prezidentka opäť zmarila referendum, keďže má podpísané hárky od 24. augusta a doteraz je nečinná, naťahuje teda schválne čas, aby sa nestihol termín 29. októbra. Pritom najdemokratickejší spôsob, ako vyriešiť vládnu krízu je vyhlásiť referendum. R. Fico sa pýta, ako dosiahnuť zmenu Ústavy SR, keď v parlamente neprejde. „Vyzývam pána Sulíka, ak tvrdí, že je v opozícii, nech zahlasuje za každú cenu za zmenu Ústavy Slovenskej republiky. Vyzývam pána Sulíka, ak tvrdí, že je v opozícii, nech zahlasuje za vyslovenie nedôvery tomu zlodejovi a klamárovi, ministrovi vnútra Mikulcovi. Môžeme prísť aj k samotnému Matovičovi, ale najskôr musí byť dohoda o predčasných voľbách, o zmene ústavy a potom sa môžeme baviť aj o úzkych politických cieľoch, ktoré tu dnes možno SaS má,“ pokračoval R. Fico.

Predseda SMERu ďalej uviedol, že odmieta príkaz Západu pre Slovákov, že musíme hladovať a mrznú, lebo vraj treba zničiť Rusko. No na Slovensku nie je žiadna politická strana, ktorá by mala vo svojom programe, že treba zničiť USA alebo Rusko. Všetky programy politických strán majú, ako chcú pomáhať Slovensku. Prečo teda nepovedať verejnosti, že toto je dôsledok nezmyselných sankcií?

Ďalej by bol za obnovenie sily V4, jednoducho sa treba spojiť, aby nedovolili zmenu základných pravidiel hlasovania v Európskej únii, pretože veľkí hráči nám začínajú prikazovať a chcú zrušiť právo veta. V4 má historicky veľkú silu a keby sa tieto krajiny spojili, malo by to silný efekt.

Zdroj: https://fb.watch/fnfIQORVla/