Tlačová beseda strany SMER-SD na tému: Hlasovanie o zradcovskej zmluve

09.02.2022 Tlačové správy, Videá Tlačové správy, Videá

Včera sa totiž časť opozície rozhodla, že bude blokovať rokovanie parlamentu, pričom použila veľmi hlučnú obštrukciu. Úlohou Borisa Kollára však bolo hľadať riešenie. Malo spočívať v tom, že by sa umožnilo generálnemu prokurátorovi vystúpiť v národnej rade s jeho zásadným stanoviskom, ďalej, že sa nebude rokovať v noci a že bude stanovený riadny termín, kedy sa bude o tejto dohode hlasovať. No vládna koalícia nemala argumenty, nevedeli odpovedať na základné otázky, ako je to so vzdušným priestorom, ako je to s možnosťou navážať na naše územie zbrane, ako je to s obrovskými výhodami, ktoré sa dávajú príslušníkom armády USA a ich rodinám. „Namiesto toho nedemokraticky, v rozpore s princípmi parlamentarizmu, v čase, keď bolo do rozpravy prihlásených tridsať poslancov a z toho dvadsaťpäť bolo poslancov opozičných, v takejto vážnej veci vládna väčšina sa rozhodla silou ukončiť rozpravu v národnej rade namiesto toho, aby predseda národnej rady hľadal nejaké riešenie.  My tvrdíme, že je to porušenie všetkých princípov parlamentarizmu a demokracie, aké vôbec môžu existovať,“ uviedol Robert Fico.

Čerešničkou na torte je dnešné hlasovanie predsedu NR SR. Ten si totiž zavolal poslanca za svoju stranu, ktorý nechcel hlasovať za túto dohodu a „umučil“ ho k tomu, aby hlasoval a on sa potom sám farizejsky a bezcharakterne zdržal hlasovania. 

Včera v pléne zaznelo vystúpenie generálneho prokurátora, ktoré však musel prečítať podpredseda NR SR Juraj Blanár, nakoľko koalícia neumožnila ich vlastnému generálnemu prokurátorovi vystúpiť s odborným stanoviskom, kde pomenoval závažné nedostatky obrannej zmluvy. Jej znenie preukázalo, že táto zmluva je úplne nevýhodná pre Slovensko, porušuje suverenitu Slovenskej republiky, že je to dohoda, ktorá nemala byť nikdy podpísaná. SMER – SD trvá na tom, že táto zmluva nevyplýva z nášho členstva v NATO, je to dobrovoľná bilaterálna zmluva. „Nepodceňujte to a pozrite si, čo schválila dnes národná rada. My sme úplne odovzdali vzdušný priestor a všetky letiská na Slovensku pod kontrolu Spojených štátov amerických. Táto zmluva hovorí jasne, že netreba súhlas Národnej rady Slovenskej republiky na navážanie zbraní a ďalšieho materiálu. Táto zmluva jasne hovorí, že pri trestných činoch, kde je trestná sadzba do troch rokov nie je trestnoprávna zodpovednosť amerických vojakov. V tejto zmluve je napísané, že na území Slovenskej republiky v niektorých situáciách bude mať prednosť právo USA pred slovenským právom. Vládna väčšina dnešným dňom umožnila prakticky trvalú prítomnosť amerických vojakov na území Slovenska,“ prízvukoval R. Fico. 

Preto predseda SMERu – SD oznámil, že strana spúšťa petičnú akciu, súčasťou ktorej bude aj otázka, ktorá sa týka tejto obrannej dohody. Uviedol, že verí, že viac ako dva milióny občanov, ktorí môžu povedať tejto zmluve NIE, je viac ako 79 zradcov v NR SR, ktorí dnes hlasovali za túto zmluvu.

Zdroj: https://fb.watch/b3INENvDb2/